فیروزه

فیروزه چال یا نرم مرغوب نیشابوری

یکی از انواع فیروزه های عجمی نیشابوری، فیروزه چال یا فیروزه نرم نام دارد. آیا می دانید فیروزه های نرم چه کاربردی دارند؟
فیروزه معدن نیشابور به دو دسته فیروزه عجمی و شجری تقسیم می شود. که هر یک از این انواع خود دارای گونه های مختلفی هستند و کاربردهای متفاوتی نیز دارند. در گروه عجمی، فیروزه های عجمی، عربی، توفال، نرم یا چال قرار می گیرند.
فیروزه چال (نرم) و کاربرد آن
فیروزه های نرم، به فیروزه هایی می گویند که از لحاظ اندازه و شکل، توانایی تبدیل شدن به نگین را ندارند، به همین دلیل در تابلوها و ظروف فیروزه کوب از آنها استفاده می شود.
افرادی که به فیروزه نرم نیاز دارند، می توانند آنها را از کارگاه های فیروزه تراشی تهیه نمایند و در واقع ضایعات این کارگاه ها را خریداری نموده و از آن استفاده نمایند. البته تمامی آنها نیز قابل استفاده نیستند به دلیل آن که این خرده های فیروزه، دارای ناخالصی و گل و لای هستند و باید جداسازی و تمیز شوند. برای این کار از سانتریفوژهای مخصوص بهره می برند. سپس ظروف مسی، برنجی، برنزی و … برای پایه کار انتخاب شده، حرارت داده می شوند و لاک گردویی روی آن پاشیده شده و در همان حالت که گرم اشت فیروزه های نرم را روی آن قرار می دهند و طی مراحلی آن را سفت می کنند و سپس عمل پرداخت را انجام می دهند. البته باید استحکام فیروزه ای کار شده روی سطح ظروف طوری باشد که به هنگام عمل پرداخت، از ظرف جدا نشوند. هر چه ظروف پرکارتر باشند، و بدون فاصله و یکنواخت کنار هم چیده شده باشند و حالت موزائیکی روی سطح ظرف ایجاد کنند، به همان نسبت مرغوب تر و زیباترند و از قیمت های بالاتری نیز برخوردارند.
منبع: مرکز سنگ ایران

جهت خرید و فروش عمده و جزیی انواع سنگ فیروزه نیشابور میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مشاوره و فروش: آقای
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09120000000
آدرس کانال: @0000000
سامانه پیامکی: 30004505000514
شماره فکس: 02142694573
پست الکترونیکی: info@yektagohar.com
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید