کاربرد فیروزه

کاربرد فیروزه در صنایع دستی

در صنایع دستی، از فیروزه برای تزئین زیورآلات، اشیاء و ظروف استفاده می شود. امروزه ظروف مسی فیروزه کوب، دارای بازار خوبی است.
از قدیم استفاده از فیروزه در دستبندها، آویزها، گوشواره ها و … رواج داشته است و صنعتگران و هنرمندان شاغل در این حرفه انواع و اسام مدل های مختلف زیورآلات را عرضه کرده اند. در خزانه جواهرات ملی ایران، نمونه هایی از خط نوشته ها و اشیاء مزین به فیروزه، وجود دارد، که در غرفه مربوط به سنگهای فیروزه نگهداری می شود.
امروزه یکی از صنایع دستی که جای خوبی در بین سایر هنرها پیدا کرده است، ظروف فیروزه کوب است که بیشتر در اصفهان رواج دارد.
فیروزه های مورد استفاده در فیروزه کوبی
در این صنعت، از فیروزه های خرد شده کارگاه های فیروزه تراشی که دیگر قابل استفاده در زیورآلات نیستند، استفاده می شود. این خرده فیروزه ها، به علت وجود گل و لای و ناخالصی هایی که دارند، ابتدا باید جداسازی شده و تمیز شوند. سپس آنچه باقی می ماند ثابل استفاده بر روی ظروف خواهد بود .
ظروف مناسب فیروزه کوبی
در این هنر، بیشتر از ظروف مسی به عنوان پایه کار استفاده می شود اما علاوه بر آن از ظروف برنجی، نقره ای، برنزی و ورشویی نیز استفاده می شود.
در این عمل، ابتدا ظروف مورد نظر به فرمی که مورد نظر است شکل داده می شود و سپس محدوده فیروزه کوبی مشخص شده و فیروزه ها در آن منطقه در کنار هم قرار می گیرند. هرچه فاصله بین دانه های فیروزه از همدیگر، کمتر باشد، کیفیت بهتری دارد. ضمنا فیروزه ها باید طوری با قدرت کنار هم قرار بگیرند که در مرحله پرداخت از سطح کار جدا نشوند.

جهت خرید و فروش عمده و جزیی انواع سنگ فیروزه نیشابور میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مشاوره و فروش: آقای
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09120000000
آدرس کانال: @0000000
سامانه پیامکی: 30004505000514
شماره فکس: 02142694573
پست الکترونیکی: info@yektagohar.com
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید